Musím s politováním přiznat, že škola mě vyčerpává. A to do takové míry, že většinu času už ani nenajdu sílu otevřít knihu a do psaní recenzí se mi tím pádem chce ještě míň. Když mi navíc chybí podpora v podobě komentářů, motivace k blogování se hledá opravdu těžko. Svůj volný čas tedy v těchto dnech zabíjím sledováním seriálů a prohrabáváním pochybného obsahu sociální sítě Tumblr. Nechce se mi ale můj milovaný blog příliš zanedbávat, tak jsem se aspoň dokopala k sesmolení "krátkého" článku, o tom, co se mi za říjen podařilo přečíst. Bohužel toho není tolik, jak bych si přála, ale zase to budu mít rychleji za sebou, měla bych se totiž učit matiku a chemii.
Jako první bych chtěla zmínit to, že jsem po necelém roce dočetla poslední dva díly Nočních běžců od autorky Lynn Flewellingové. Přestože měla tato série své slabší články, Schránka duší a Střepy času mě velmi bavily. Jednalo se o uzavřené příběhy, knihy na sebe v navazovaly minimálně. Opět ani jedna nepostrádá dávku originality, akce, intrik, napětí a v neposlední řadě i magie. Přesto musím říct, že se mi o něco lépe četla Schránka duší, odehrávala se totiž klasicky v Rhíminee a byla tam tedy spousta vynikajících vloupávaček a slídění, které známe a milujeme z předchozích dílů.
K Nočním běžcům mám takové pouto hlavně proto, že to byly knížky, kde se jakožto hlavní hrdinové objevily otevřeně (nejspíš) bisexuální postavy a to bez jakýchkoliv vytáček v podobě podtextu nebo tragického konce. Vztah Aleka a Seregila navíc není brán jako něco nenormálního, tak to prostě ve skalské společnosti chodí a nikdo proti tomu nic nemá. Což mi vždycky strašně zvedne náladu.
U nás v knihovně cizojazyčnou četbu příliš nenajdete, ale přece jen se mi zde podařilo objevit poklad v podobě této knihy s názvem Extremely Loud and Incredibly Close od Johnathana Safrana Foera.
Příběh vypráví o putování devítiletého Oskara napříč New Yorkem. Jeho otec, který zemřel při teroristickém útoku 11. září mu totiž zanechal kromě několika zpráv v telefonu také klíč. Oskar ale nemá tušení, jaký zámek odemyká. Přestože má strach z hromadné dopravy, mrakodrapů a různých jiných věcí, vydává se jej najít a odhalí tak rodinné tajemství, které se táhne až padesát let do historie.
Tato kniha na mě ohromným způsobem zapůsobila. Nejen hlavním hrdinou, jež byl i přes svou inteligenci stále devítiletým klukem, kterému umřel táta moc brzo, ale i samotnou konstrukcí příběhu. Ta se téměř náhodně vracela do minulosti a zase zpět, střídala vypravěče a bylo jen na čtenáři, aby si celou mozaiku domyslel. Že by kniha rozbrečela se říct nedá, spíše ve vás vyvolá cosi jako žal a bezmoc nad osudy Oskarovy rodiny. A protože knížky, které v nás takové pocity probouzejí, naprosto zbožňuji, dávám panu Foerovi za tuto plný počet.
Anna a Vlaštovčí muž mě zaujala především překrásnou obálkou, kniha samotná ovšem také stála za to.
Sedmiletá Anna na začátku druhé světové války ztratí otce a nikdo z jeho četných krakovských přátel se jí nechce ujmout. Byl totiž odvlečen nacisty neznámo kam a je jisté, že malá Anna už o něm nikdy neuslyší. K jejímu velkému štěstí však potkává tajemného Vlaštovčího muže a společně cestují z místa na místo, pozorují ptactvo, snaží se přežít v přírodě a vyhýbat se lidem i vojákům.
Tato kniha je napsána velmi poetickým jazykem, což je bezpochyby jejím hlavním lákadlem. Není nijak dlouhá, podařilo se mi ji za dva večery v pohodě přelouskat. Jedná se o jednu z nejzvláštnějších knížek, jíž jsem kdy o druhé světové četla. Odehrává se stranou veškerého dění a zároveň až nebezpečně blízko, je jemná a zároveň drsná a konec mi připadal nanejvýš matoucí. Doporučila bych ji každému, komu se líbil Chlapec v pruhovaném pyžamu, Zlodějka knih nebo Jsou světla, která nevidíme.
Tragédie zachycuje osud Antigony, dcery Oidipa (to je ten, co spal se svojí matkou), která i přes zákaz thébského krále Kreóna pohřbí svého bratra, čímž se odsoudila k jisté smrti. Kreón se ji rozhodne, přestože se mu to spousta lidí snaží rozmluvit, pohřbít zaživa, což také udělá. Za svou pýchu, nerozvážnost a nedodržení tradic je však potrestán sebevraždou jeho syna a Antigonina snoubence Haimóna a jeho ženy Eurydiké. Nezbylo mu zhola nic.
I když jsem to nečekala, Antigona se mi docela líbila, příběh měl spád a kromě trochu zdlouhavějších monologů a sborem zpívaných částí se četla poměrně dobře. Teď už jenom z toho nedostat pětku, že ano.
Žádné komentáře:
Okomentovat